داروهای سنتی

Alternative-Doctors

دیباچه:

آنچه در این بخش خواهید یافت، معرفی اقلامی از داروهای ترکیبی مورد استفاده در طب سنتی ایرانیان است که در منابع معتبر مربوط به این مکتب طبی ذکر گردیده و با رعایت اصولی ویژه از گیاهان دارویی و در برخی موارد مفردات جانوری و یا معدنی ساخته شده است.

داروسازی در مکتب طب سنتی تا حدود زیادی مبتنی بر دسته بندی افراد با توجه به مزاج ها و وضعیت کمی و کیفی اخلاط ایشان می باشد و ملاحظه کردن شرایطی چون شدت و زمان بیماری، جنسیت، سن، توده بدنی، قوای جسمی و روحی، شرایط محیطی، شغل و حتی عادات فردی، تهیه دارو و تنظیم دوز و فواصل مصرف آن را مبتنی بر تشخیص دقیق از جانب پزشک و همکاری متقابل او با داروساز متبحر می نماید.

توجه به این موضوع حائز اهمیت است که در این مکتب طبی، اولویت بر حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها با رعایت اصول و تدابیری ویژه است (مانند مراعات های زیست محیطی، تغذیه ای، روحی-روانی، فعالیت های جسمانی و…) تا فرد در محدوده مزاج سلامت باقی بماند.

ترتیب اولویت درمانی در صورت خروج از مزاج صحی هم، درمان با غذاهای دارویی، داروهای مفرده، داروهای ترکیبی ساده تر و نهایتا داروهای مرکب با قدرت اثر بیشتر است.

در تهیه این داروها، علاوه بر نیاز به فراگیری قوانین ساخت و تدابیر مراحل مختلف فرمولاسیون، شناخت و انتخاب مفردات دارویی مطمئن و با کیفیت هم، از امور ضروری محسوب می گردد در جایی که به خاطر یک وقفه صد ساله در روند آموزشی طب سنتی و به خاطر اولویت درمان بر اساس طب منسجم کنونی، متولیان خدمات طبی در حوزه طب سنتی کمتر مورد نقد و پایش قرار گرفته اند.

امروزه اندیشه مطلق بی خطر بودن داروهای طب سنتی و کاربردهای موثر آن نیز با افزایش سطح آگاهی ها و ارتباط متقابل علوم کاربردی و پیشرفته، راهکارهایی برای اثبات مدعا یافته است.

ذکر همه این نکات به این خاطر بود که بدانیم نباید تعصب به یک مکتب طبی یا شیوه درمانی منجر به عدم پیشرفت و تعالی آن بشود در حالی که گذر زمان، آزمون ها و خطاها و پیشرفت های قابل ملاحظه نیاز به نوآوری ها، بهبود کیفیت و تهیه اشکال دارویی مناسب تر را ایجاب می نماید، آن گاه که دانش آموختگانی علاقه مند واسطه این تلفیق صحیح باشند و متولیانی دلسوز، مدیریت و کنترل ارائه خدمات در این حوزه را بر عهده داشته باشند. ان شاء الله

تمامی این داروها در مراکز و درمانگاه های دانشگاهی و تخصصی و توسط متخصصین داروسازی سنتی تهیه می شود و اکیدا توصیه می گردد از ساخت و مصرف خودسرانه آنها و تهیه آنها از مراکز دیگر جدا پرهیز شود چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.